mężczyzna wykonuje zabieg medyczny
national-cancer-institute-odggKTyA5o0-unsplash

Metoda ESWT, czyli terapia akustyczną fala uderzeniową doskonale sprawdza się w leczeniu przewlekłego zapalenia prostaty. Dzięki tej terapii możliwe jest zahamowanie procesu zapalnego prostaty, co przekłada się na zredukowanie objawów zapalenia prostaty.

Metoda ESWT – jak przebiega leczenie prostaty?

Metoda ESWT wykorzystuje falę akustyczną (falę uderzeniową), która przenika w głąb tkanek. Efektem działania tej fali jest wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, co stymuluje procesy regeneracyjne tkanek. Efektem terapii ESWT jest poprawa ukrwienia gruczołu krokowego, redukcja bólu i obrzęku. Zlikwidowane zostają dolegliwości bólowe, problemy z oddawaniem moczu czy inne objawy przerostu prostaty. A co najważniejsze – możliwe jest zahamowanie progresji choroby i zredukowanie ryzyka wystąpienia powikłań, takich jak kamica nerkowa czy uszkodzenie nerek.

Jak przebiega leczenie prostaty metodą ESWT?

Fala akustyczna aplikowana jest w okolicę podbrzusza, a zabieg jest bezbolesny. Przyłożenie głowicy aparatu do powierzchni skóry oraz emitowanie fali uderzeniowej nie wiąże się z wystąpieniem żadnego dyskomfortu. Pojedyncza procedura trwa około 20 minut, a cała terapia obejmuje kilka zabiegów. Zabiegi ESWT powtarza się co tydzień. Pacjent nie musi przygotowywać się do zabiegu, nie ma ponadto konieczności przestrzegania jakiekolwiek szczególnych zaleceń pozabiegowych.

Po zabiegu ESWT może występować przejściowy dyskomfort, wynikający z nadwrażliwości okolicy poddawanej działaniu fali akustycznej. Terapia ta może być łączona z innymi metodami leczenia zapalenia prostaty.

Skuteczność terapii ESWT potwierdzono w badaniach klinicznych. Zarówno bezpośrednio po zakończeniu terapii, jak i po okresie 12 miesięcy mężczyźni poddani terapii odczuwali złagodzenie objawów przerostu prostaty. Badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania terapii ESWT, gdyż jej stosowanie wiąże się ze znikomym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Bibliografia:

Edwan G. i in., Long – therm efficacy of extracorporeal shock wave thepary (ESWT) for treatment of refractory chronic abacterial prostatitis; Ann Med Surg, 2017 Feb, 14