Najlepszymi lekami na zapalenie prostaty są antybiotyki. Bardzo często lekarz do antybiotyków zaleca leki pomocnicze, na przykład leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy leki rozluźniające mięśnie prostaty. W tym artykule przyjrzymy się lekom przeciwzapalnym. Ich działaniu, skuteczności i podpowiemy jakie leki najlepiej się sprawdzają. 

leki
Photo by stevepb/pixabay

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) znalazły zastosowanie w walce z wieloma chorobami o podłożu zapalnym. Na rynku, co chwilę pojawiają się nowe produkty, jednak większość z nich składa się z tych samych substancji czynnych.  Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe. 

W leczeniu zapalenia prostaty można polecić wszystkie NLPZ, nie ma konkretnie jednego wybranego, najlepszego. Mają one podobny skład i działanie, więc nie można skupić się na konkretnym leku. Można wypróbować wszystkie i wybrać dla siebie najlepszy. W tabelce poniżej przedstawiamy spis leków NLPZ wraz z  substancjami czynnymi. 

Leki przeciwzapalne – mechanizm działania

Leki przeciwzapalne dzielimy na 3 grupy:

  • I generacji – hamujące enzym COX-1 – i tutaj znajdują się substancje czynne – kwas acetylosalicylowy, indometacyna, ketoprofen, oraz leki hamujące enzym COX-1 i COX-2 jednakowo, i tutaj wyróżnia się substancje – ibuprofen, diklofenak, nabumeton i naproxen. 
  • II generacji – hamują enzym COX-2 oraz nieznacznie COX-1. W tej grupy należą leki zawierające substancje – nimesulid i meloksykam
  • III generacji  – hamują głównie koksyby (należące do COX-2) – i tu wyróżnia się substancje – celekoksyb

O co chodzi z tymi enzymami?

COX-1 i COX-2 są enzymami cyklooksygenazy, które są odpowiedzialne między innymi za stany zapalane, a co za tym idzie odczucie bólowe. 

Bardzo dobrymi lekami są te na bazie diklofenaku. Mimo że jest on w grupie I generacji, bardziej działa na hamowanie COX-2 niż COX-1, co przyczynia się do szybkiego odczucia ulgi w bólu, a także ma mało działań niepożądanych. Ważna jest również droga podania leku. W przypadku zapalenia prostaty dobrym rozwiązaniem są czopki. Działają one szybko i najbliżej miejsca problemu. Warto więc po nie sięgnąć. Jeśli szukasz naturalnej alternatywy dla leku przeciwzapalnego sprawdź czopki propolisowe.

Leki przeciwzapalne – substancje czynne i nazwy handlowe leków