Zapalenie prostaty często wywołane jest drobnoustrojami chorobotwórczymi, a także problemy z jelitem grubym. Jedną z metod oczyszczania jelit jest lewatywa. Badania wykazały, że zabieg lewatywy pomaga w leczeniu zapalenia prostaty. Z artykułu dowiesz się jak prawidłowo przeprowadzić lewatywę w zaciszu domowym, oraz jak to wpływa na stan prostaty.
Jeżeli jesteś chory, przeziębiony za pomocą różnych lekarstw chcesz zwalczyć wirusy czy bakterie. Jeżeli zatrujesz się, najczęściej za pomocą wymiotów lub biegunki pozbywasz się toksyn z organizmu. Tak samo jest z zapaleniem prostaty. Częstą przyczyną zapalenia prostaty są bakterie znajdujące się w jelicie. W związku z tym, że jelito zawiera szereg zakamarków, nie da się za pomocą wydalania kału usunąć wszystkich złogów, śluzu i drobnoustrojów. Dlatego z pomocą przychodzi nam lewatywa.
Lewatywa – na czym to polega?
Lewatywa jest swojego rodzaju zabiegiem, podczas którego do jelita grubego poprzez odbyt wlewamy wodę w celu wypłukania zalegających toksycznych substancji. Lewatywę wymyślił Hipokrates i jest stosowana od starożytności. Cały zabieg trwa około 15 minut, więc naprawdę warto poświęcić kwadrans dla zdrowia.
Lewatywa a zapalenie prostaty
Jelito grube otacza jelito cienkie. Jeżeli w jelicie grubym znajduje się duża ilość kamieni kałowych, uciskają one jelito cienkie. W związku z tym uciskowi ulegają również nasze narządy rozrodcze. Tworzą się duże ilości śluzu, który zakleja prostatę. Organizm wytwarza śluz jako mechanizm obronny (w tym przypadku na ucisk narządów). Warto więc pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z jelita grubego. Wpłynie to nie tylko na dobry stan prostaty, ale także na inne narządy.
Jak prawidłowo zrobić lewatywę?
Lewatywę może wykonać ci lekarz prowadzący, ale śmiało możesz ten zabieg przeprowadzić w zaciszu własnego domu. Wielu pacjentów wstydzi się zabiegu, więc warto zrobić ją we własnym domu. Jest to wówczas bardziej komfortowe. W każdej aptece kupimy specjalny roztwór do lewatywy, a także różnego rodzaju zestawy do lewatywy z odpowiednim aplikatorem. Zabieg lewatywy koniecznie trzeba przeprowadzić za pomocą specjalnie przygotowanego roztworu, gdyż jest to dla nas całkowicie bezpieczne. Polecanym produktem jest roztwór doodbytniczy Enema. Roztwór mieści się w butelce z aplikatorem.
Lewatywę najlepiej przeprowadzić w łazience lub w miejscu odpowiednio zabezpieczonym (ręcznik, koc). W tym celu należy położyć się na boku (najlepiej lewym). Nogi mogą być podkurczone, aby pośladki były wypięte. Końcówkę aplikatora umieszczamy w odbycie i wlewa płyn. Na rynku dostępne są zestawy ze specjalnym kranikiem, który reguluje przepływ wlewanego płynu. Po wlaniu całego roztworu należy położyć się spokojnie na wznak. Można w tym czasie masować się po brzuchu kolistymi ruchami. Po około 10 minutach można wstać i chodzić. Po około 15-20 minutach od zakończenia lewatywy powinno dojść do wydalenia zalegającego kału. Może to być proces kilkuetapowy. Jeśli już nie będziesz odczuwał potrzeby wypróżnienia, musisz zażyć probiotyk, aby odbudować florę bakteryjną w jelicie. Warto pamiętać, że w jelicie znajdują się też dobre bakterie, które podczas lewatywy ulegają wypłukaniu, w związku z tym tak ważne jest przyjęcie probiotyku. Można również zjeść jogurt naturalny.
Przeciwskazania do lewatywy
Zabieg lewatywy ogólnie jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań, które zabraniają nam wykonać ten zabieg. Należą do nich:
podejrzenie perforacji lub pęknięcia jelita grubego
niedrożność jelit
wrzodziejące zapalenie jelita grubego
bóle brzucha o niewiadomym pochodzeniu
wymioty i nudności o niewiadomej przyczynie
krwawienia z przewodu pokarmowego
niewydolność nerek
niewydolność krążenia
odwodnienie organizmu
Lewatywa – jak często można ją robić?
Lewatywy nie należy robić za często, gdyż grozi to odwodnieniem. Jeśli będziemy robić ją za często, jelita nasze rozleniwią się i będziemy mieć problem z naturalnym wypróżnianiem. Zabieg należy robić jeśli istnieje taka potrzeba, ale najlepiej nie częściej niż 3 miesiące, a nawet pół roku.
Podsumowując, lewatywa to bardzo korzystny zabieg na nasze jelita, a co za tym idzie na zapalenie prostaty i zdrowie innych narządów. Można ją bez krępacji zrobić samemu w domu, a zabieg trwa około kwadransa. Należy jednak pamiętać, aby po lewatywie dużo pić i nie robić jej za często, gdyż odwodnienie organizmu w skrajnych wypadkach może prowadzić nawet do śmierci.
Zastrzeżenie: artykuł nie jest poradą medyczną, stosowanie opisanych metod na własną odpowiedzialność.