Propolis produkują pszczoły z balsamu pyłkowego i kitu pszczelego. Ma bardzo złożony skład, a jego cenne właściwości zdrowotne potwierdzone zostały przez szereg badań. Propolis ma między innymi właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Znalazł zastosowanie w walce z wieloma schorzeniami, także w leczeniu zapalenia prostaty. I temu właśnie aspektowi przyjrzymy się w tym artykule.
Propolis w ulu stanowi rodzaj zabezpieczenia przed różnymi drobnoustrojami. Jest również materiałem wzmacniającym. Składa się z kitu pszczelego oraz z balsamu pyłkowego.
Kit pszczeli – pszczoły zbierają go z roślin kwiatowych.
Balsam pyłkowy – wytwarzany jest w ciele pszczoły z zebranego pyłku.
Propolis ma gęstą konsystencję, przypominającą żywicę. W związku z tym, że powstaje z różnych kwiatów, ma zmienną kolorystykę. Może być pomarańczowy, czerwony, ciemnozielony, szary, a nawet czarny. Ma charakterystyczny zapach.
Znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Leczenie produktami pochodzenia pszczelego nazywa się apiterapią. Propolis stosuje się w stanach zapalnych, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpierwotniakowo. Bardzo korzystnie wpływa na serce i układ krwionośny.
Propolis w walce z zapaleniem prostaty
Badania wykazały znakomite działanie propolisu w walce z wieloma schorzeniami. Wykazano również, że bardzo dobrze działa na męski gruczoł krokowy, a także gruczoły w jego pobliżu (jądra, nerki, pęcherz).
Jedne z badań zostały przeprowadzone na pyłku zwanym Graminex. Ekstrakt z pyłku zwykle pochodzi z różnych roślin. Jeśli jednak zbierany jest z określonych, wybranych roślin można go wówczas standaryzować. Zawiera on bowiem przybliżoną, a nawet taką samą ilość składników aktywnych w każdej partii produktu.
W skład pyłku Graminex wchodzą pyłki z żyta, tymotki i kukurydzy. Od kilkudziesięciu lat w Europie ten mieszaninę pyłków stosuje się w leczeniu zapalenia i przerostu prostaty. Graminex doskonale walczy ze stanami zapalnymi. W badaniach udowodniono, że wpływa na kurczenie się pęcherza, w związku z tym umożliwia rozluźnienie cewki moczowej, a to powoduje lepszy przepływ moczu.
Jak przeprowadzono badania?
W badaniu brało udział 90 mężczyzn z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego. Podzielono ich na dwie grupy – bez komplikacji (72 mężczyzn) i z komplikacjami (18 mężczyzn). Wszyscy panowie przez pół roku, trzy razy dziennie przyjmowali Cernilton (lek zawierający pyłek Graminex). Testy przeprowadzano po 3 i 6 miesiącach przyjmowania leku. Po okresie 6 miesięcy 56 mężczyzn, którzy nie mieli czynników komplikujących miało pozytywną reakcję na lek – 26 mężczyznom objawy całkiem ustąpiły, a 30 miało znaczną poprawę. Wśród mężczyzn z komplikacjami tylko u jednej osoby wystąpiła reakcja uczuleniowa na pyłki.
W kolejnym badaniu na 60 mężczyznach z przewlekłym zapaleniem stercza, połowa z nich otrzymała placebo, a połowa ekstrakt z pyłku kwiatowego. Po 6 miesiącach, mężczyźni przyjmujący lek wykazali znaczną poprawę, a nawet całkowite wyleczenie. Nie wykazano również poważnych skutków ubocznych.
Czopki propolisowe
W stanach zapalnych prostaty można stosować czopki propolisowe, dostępne w każdej aptece bez recepty. Należy stosować 1-2 czopki dziennie, w zależności od nasilenia objawów. Jeżeli masz alergie na pyłki skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem czopków.
Propolis – dieta
Przy zapaleniu prostaty warto również jeść dużo miodu. Bardzo dobrym miodem jest rzadko spotykany miód wrzosowy. Jednak każdy rodzaj miodu dobrze wpływa na działanie prostaty, więc mężczyźni powinni nawet profilaktycznie włączyć go do swojego menu.
Możliwe jest jeszcze przeprowadzenie wlewów propolisowych, jednak o takiej możliwości porozmawiaj z lekarzem urologiem.
Zastrzeżenie: artykuł nie jest poradą medyczną, stosowanie opisanych metod na własną odpowiedzialność.