miód z propolisem
Propolis

Propolis produkują pszczoły z balsamu pyłkowego i kitu pszczelego. Ma bardzo złożony skład, a jego cenne właściwości zdrowotne potwierdzone zostały przez szereg badań. Propolis ma między innymi właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Znalazł zastosowanie w walce z wieloma schorzeniami, także w leczeniu zapalenia prostaty. I temu właśnie aspektowi przyjrzymy się w tym artykule. 

Propolis w ulu stanowi rodzaj zabezpieczenia przed różnymi drobnoustrojami. Jest również materiałem wzmacniającym. Składa się z kitu pszczelego oraz z balsamu pyłkowego.

Kit pszczeli – pszczoły zbierają go z roślin kwiatowych.

Balsam pyłkowy – wytwarzany jest w ciele pszczoły z zebranego pyłku. 

Propolis ma gęstą konsystencję, przypominającą żywicę. W związku z tym, że powstaje z różnych kwiatów, ma zmienną kolorystykę. Może być pomarańczowy, czerwony,  ciemnozielony, szary, a nawet czarny. Ma charakterystyczny zapach. 

Znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Leczenie produktami pochodzenia pszczelego nazywa się apiterapią. Propolis stosuje się w stanach zapalnych, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpierwotniakowo.  Bardzo korzystnie wpływa na serce i układ krwionośny. 

Propolis w walce z zapaleniem prostaty

Zastrzeżenie: artykuł nie jest poradą medyczną, stosowanie opisanych metod na własną odpowiedzialność.

Źródła: 

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/140-pasieka-5-2015/1493-leczenie-zapalenia-gruczolu-krokowego-za-pomoca-produktow-pszczelich

https://www.researchgate.net/publication/288115230_Propolis_-_panaceum_prosto_z_ula

https://prostate.net/