Wiadomo nie od dziś, że zdrowe nawyki żywieniowe, zmiana stylu życia może znacznie poprawić nasze zdrowie i codzienne życie. Tak również jest w przypadku zapalenia prostaty. Chorzy mają szereg zaleceń od urologa, co im wolno, czego nie wolno, co należy zmienić, aby szybciej wyzdrowieć. Dziś przyjrzymy się temu tematowi i pokrótce przedstawimy najważniejsze zalecenia.
Każdy z nas wie, że w zdrowym ciele zdrowy duch. I odwrotnie. Jeżeli będziemy dbać o siebie, o dobre żywienie, przestrzegać pewnych zasad, nasze problemy zdrowotne mogą się szybko skończyć. Jeśli złapie już was zapalenie prostaty, a objawy są bardzo niekomfortowe i utrudniają wam wiele aspektów życia, udajecie się do lekarza po pomoc. Lekarz z pewnością przepisze wam lekarstwa (antybiotyki lub inne, w zależności od stanu zapalenia), ale także zachęci was do zmiany trybu życia, zmiany przyzwyczajeń, np. żywieniowych. Oto 6 aspektów, które należy zmienić, aby wyleczyć zapalenie prostaty.
Zmiana stylu życia w walce z zapaleniem prostaty
Zmianie musi ulec dieta czy aktywność fizyczna. Poznaj listę najważniejszych rzeczy, które musisz zmienić, aby cieszyć się zdrowiem i wyleczyć zapalenie prostaty.
Dieta
Dobra dieta przy zapaleniu prostaty to taka, która zawiera dużo odpowiednich warzyw i owoców. Powinna też być bogata w tłuszcze roślinne. Warzywa i owoce, które powinniśmy spożywać w większych ilościach, powinny zawierać dużo antyoksydantów, które doskonale radzą sobie z wszelkimi stanami zapalnymi. Takimi produktami są:
cytrusy,
czerwone, zielone i czerwone warzywa i owoce (pomidory, sałaty, kapusty, marchewka, papryka, fasola),
zioła – najlepiej sprawdzają się zioła moczopędne, które usuną z moczu bakterie i inne drobnoustroje. W aptekach można dostać również specjalnie przygotowane mieszanki na poprawę stanu prostaty,
pestki dyni, słonecznika, ziarna zbóż
orzechy
W zapaleniu prostaty również dobre efekty dają produkty pszczele, takie jak miód czy propolis. O tym pisaliśmy tutaj:
Do diety mężczyźni powinni włączyć również ryby oraz drób, które są cennym źródłem witamin i cynku.
Czego należy unikać?
Przy zapaleniu prostaty z menu należy wykluczyć ostre przyprawy – chili, wasabi.
Mężczyźni cierpiący na to schorzenie również nie powinni spożywać alkoholu. Wszelkie trunki alkoholowe podrażniają gruczoł prostaty i może przyczynić się to do ostrego zatrzymania moczu. Wówczas nie obejdzie się bez hospitalizacji, a także cewnikowania. Mając na myśli trunki alkoholowe mamy na myśli mocniejsze alkohole, na przykład wódkę, whisky, ale także piwo.
Zmiana stylu życia – inne zalecenia
Oprócz diety mężczyznom z zapaleniem stercza zaleca się:
Życie seksualne – wskazane jest aktywne życie seksualne. Opróżnienie nasienia podczas stosunku, doskonale wpływa na stan prostaty. Należy jednak pamiętać, o stosowaniu prezerwatyw, jeśli zapalenie prostaty ma podłoże bakteryjne, aby nie zarazić partnerki. Jeżeli w Twoim życiu nie ma partnerki, można 1-2 razy w tygodniu pozbywać się zalegającej spermy podczas masturbacji. Nie zaleca się również stosunku przerywanego.
aktywność fizyczna – jeśli lubisz jazdę na rowerze, niestety musisz czasowo z niej zrezygnować. Jazda na rowerze nie jest wskazana podczas zapalenia prostaty. Narządy męskie zostają uciskane i to może powodować lub pogarszać stan zapalny stercza. Jeśli już musisz jeździć rowerem (np. do pracy), należy wybrać szersze siodełko, gdzie ciężar ciała jest rozkładany równomiernie. Zaleca się jednak ograniczenia jazdy na rowerze do minimum. Inna aktywność fizyczna (biegi, pływanie, piłka nożna, siatkówka, koszykówka i inne) są zalecane. Jednak warto pamiętać, aby wszystko robić z umiarem, gdyż zbytnie zmęczenie również może pogłębić stan zapalny. Jeśli więc uprawiasz sporty rekreacyjnie, od czasu do czasu, jak najbardziej możesz. Jeśli jednak trenujesz zawodowo, skonsultuj się z lekarzem, który ewentualnie wdroży specjalne zalecenia.
stres – wiadomo, że stres nie działa na nas korzystnie. Dzieje się również tak w stanach zapalenia prostaty. Unikaj stresujących sytuacji, staraj się większość rzeczy zaplanować wcześniej, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, które zazwyczaj są stresujące. W pracy również się nie przemęczaj, postaraj brać na siebie mniej obowiązków, porozmawiaj szczerze z przełożonym.
Podsumowując, zmiana stylu życia jest dobra na problemy z zapaleniem prostaty, ale również wpłynie korzystnie na inne aspekty Twojego życia. Początki mogą być trudne, trzeba będzie może przeorganizować różne rzeczy, ale czego się nie robi dla zdrowia? Może dostrzeżesz inne plusy zmiany i zostaną one z tobą na dłuższy czas?