Chyba każdy zna i słyszał o super zastosowaniu sody oczyszczonej. Dzięki swoim właściwościom soda znalazła zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce, kuchni, a także jest pomocna każdej Pani Domu w porządkach. Istnieją teorie, że soda oczyszczona z dodatkiem melasy sprawdza się w profilaktyce schorzeń prostaty. Ale czy na pewno? Prześledźmy ten temat.
Soda oczyszczona – jest wodorowęglanem sodu, nieorganicznym związkiem zasadowym. Ma działanie lekko żrące, dzięki czemu znalazła zastosowanie w sprzątaniu, fermentujące, co pomaga w pieczeniu ciast. Pochłania również zapachy, wybiela, na przykład zęby. Występuje w organizmie człowieka, nadając odpowiednie pH krwi, występuje również jako składnik śliny i neutralizuje kwasy, które psują nasze zęby. Znajduje się ona również w żołądku, zapobiegając powstawania wrzodów.
Melasa – jest produktem ubocznym w procesie powstawanie cukru jadalnego. Ma postać gęstego, ciemnobrązowego syropu. W zależności, z jakiego produktu powstaje, możemy wymienić melasę: buraczaną, trzcinową i karobową.
Mieszanina sody z melasą na zapalenie prostaty
Soda znalazła zastosowanie w wielu aspektach życia, również w lecznictwie. Jest bardzo dobrym produktem usuwającym wszelkie toksyny z organizmu. W związku z tym powstała teoria, że mieszanina sody z melasą może przyczyniać się do leczenia zapalenia prostaty. Zwolennicy teorii twierdzą, że eliminując toksyny, zanieczyszczenia łagodzi objawy zapalenia prostaty, poprawiając przepływ moczu i zmniejszając uczucie nieprzyjemnego pieczenia i bólu. Natomiast melasa ma właściwości przeciwzapalne (najwięcej melasa trzcinowa), co można wykorzystać w leczeniu zapalenia prostaty.
Soda oczyszczona z melasą – jak przyrządzić mieszkankę i jak ja stosować?
Według zielarzy dobra mieszanka sody z melasą jest bardzo prosta do przygotowania. Co będzie potrzebne?
Składniki:
½ szklanki letniej wody
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka melasy
Wykonanie:
Do wody dodajemy sodę oczyszczoną i melasę. Dokładnie mieszkamy do połączenia składników.
Uwagi:
Smak mieszanki nie należy do najlepszych, tak samo i zapach.
Składniki należy mieszać powoli, bo mogą „wykipieć”. Po wymieszaniu wyglądem przypomina kawę z mlekiem lub ciemne piwo.
Uwaga !
Tak przygotowaną mieszankę należy pić przed snem. Można ją przyrządzić w dzień, nie straci ona właściwości podczas stania, ale wypijamy dopiero przed snem. Podczas kuracji musimy być wieczorem wypoczęci i zrelaksowani. Po wypiciu mikstury należy udać się na spokojny sen. W tym czasie warto wykluczyć wszelkie aktywności fizyczne, w tym uprawianie seksu.
Mieszaninę pić przez 14 dni.
Takie są zalety przedstawiane przez zielarzy. Przyjrzyjmy się zatem minusom tej metody.
Przeciwwskazania
Jak każda substancja także i te mają przeciwskazania i zalecenia, w których sytuacjach nie należy ich stosować. W tym przypadku są to:
Picie roztworów sody oczyszczonej na dłuższą metę, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Większe ilości mogą spowodować zmianę pH układu pokarmowego i w związku z tym pogorszeniu ulegną procesy trawienia. Żołądek może ulec poważnemu uszkodzeniu poprzez żrące działanie sody. Większe ilości spożywanej sody mogą prowadzić do wymiotów i biegunek.
Czy metoda ta działa?
Tutaj też jest wiele wątpliwości. Po pierwsze, jak mówią lekarze, nie ma odpowiedniej ilości badań, aby można było rekomendować tę metodę.
Po drugie metoda ta trochę mija się z sensem. Mikstura ta w pierwszej kolejności trafi di naszego żołądka, a tam jak wiadomo, pod wpływem kwasu solnego soda zostanie zneutralizowana, a melasa zostanie trawiona jak inne cukry. Jeśli jednak soda przeniknie przez żołądek, wpłynie to na inne organy i układy, nie tylko na prostatę. Wiadomo, że na przykład krew musi mieć odczyn lekko zasadowy, więć jeśli soda podwyższy zasadowość krwi, organizm zacznie się bronić. To też może niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Stosowanie mieszanki sody z melasą należy do naturalnych metod leczenia i jest polecana przez zielarzy. Nie zawsze jednak metody naturalne są polecane przez lekarzy. Jeśli zainteresowała was ta metoda, warto przed jej zastosowaniem porozmawiać z lekarzem.