Zapalenie prostaty może mieć różną przyczynę. W artykule tym weźmiemy pod lupę stres oraz przetrzymywanie moczu jako przyczynę powstania tej dolegliwości. 

Mężczyzna ból
Photo by Engin_Akyurt pixabay

Powstanie zapalenia głównie jest wynikiem wnikania bakterii do prostaty. Jednak muszą zadziałać pewne czynniki, aby tak się stało. Jednym z nich jest stres.

Stres jako przyczyna

Jeśli mówimy o stresie w tym wypadku mamy na myśli m.in. stres w pracy, spowodowany na przykład tym, że też nie zawsze  możemy wyjść za potrzebą. Gonią nas terminy, szef siedzi nad głową, a Was na dole ciśnie. Co wtedy robicie? Z całych sił napinacie mięśnie miednicy, aby w ten sposób zapobiec niekontrolowanemu wypływowi moczu. Jeśli ten stan trwa długo i też często nie służy to dobrze waszej prostacie. 

Bakterie znajdujące się w moczu przenikają przez pęcherz do prostaty. Jeśli dzieje się to często powoduje to zapalenie stercza. 

Początki choroby objawiające się delikatnym dyskomfortem w okolicy narządów rozrodczych lub w okolicy pachwin, często są bagatelizowane, tłumaczone różnymi innymi sytuacjami, np. za długie siedzenie przy biurku, czy za kierownicą lub nie możliwość odpowiedniego wypróżnienia, albo wstrzemięźliwością seksualną

Ego nas facetów i nasza natura ma to do siebie, że nie dopuszczamy do siebie myśli, że możemy poważnie zachorować. Szczególnie w młodym wieku, bo zapalenie prostaty właśnie w większości przypadków takich mężczyzn dotyka. Za późno też udają się do odpowiedniego specjalisty, w tym wypadku urologa. Wówczas leczenie trwa dłużej i jest trudniejsze, a chory dłużej i bardziej cierpi, gdyż zapalenie się pogłębia. 

Zapalenie prostaty – jak wpływa na mężczyzn?