Istnieje kilka typów choroby popularnie zwanej zapaleniem prostaty, są ona bakteryjne oraz niebakteryjne. Ostre oraz przewlekłe. Istnieje również pojęcie „zespół bólowy miednicy mniejszej”, które przez polskich lekarzy urologów jest rozpoznawane jako przewlekłe zapalenie stercza, a tymczasem jest prawdopodobnie stanem kwalifikującym się do pomocy fizjoterapeutycznej czy rehablitacyjnej. Bardzo możliwe, że lekarze będą Cię leczyć antybiotykami podczas gdy powinieneś robić ćwiczenia. Dlatego tak istotne jest prawidłowe rozpoznanie zapalenia prostaty.
Istnieją dwie klasyfikacje medyczne zapalenia stercza: Dracha z 1978 r. oraz opracowana w 1999 r. przez amerykańskie National Institutes of Health (NIH), występuje w niej pojęcie „zespół bólowy miednicy mniejszej”.
Bakteryjne zapalenie prostaty mogą być powodowane przez następujące bakterie:
- bakterie Gram-ujemne oraz Enterococci.
- dyskusyjna jest obecność Corynebactreria, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum, beztlenowców i wirusów.
- szczególne znaczenie patofizjologiczne mogą mieć Chlamydia i Ureaplasma
Aby nie strzelać antybiotykami na oślep lekarz powinien zlecić odpowiednie badania, żeby nie męczyć organizmu antybiotykiem niepotrzebnie lub takim, który nie działa na dany szczep bakterii.