Nieprawidłowe napięcie dna miednicy może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z tą dolegliwością może być związany ból, ucisk oraz w późniejszym wieku – nietrzymanie moczu.
Nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy mogą powodować znaczny dyskomfort. Odpowiednio trenowane i stymulowane dno miednicy pomoże Ci w walce z dolegliwościami takimi jak na przykład ból dolnej części pleców, osłabienie, czy niebakteryjne zapalenie prostaty.
Czym jest dno miednicy?
Obszar ten składa się z mięśni, więzadeł, ścięgien i delikatnych powięzi. W skład elementów kostnych wchodzi spojenie łonowe, kość ogonowa oraz guzy kulszowe. Dno miednicy pełni 3 istotne funkcje w życiu mężczyzny: otwieranie, zamykanie i podpieranie narządów wewnętrznych. Miednica jest złożonym elementem w ciele człowieka. Męskie dno miednicy jest bardziej zwarte i grubsze, niż kobiece.
Usiądź na podłodze, wsuń dłonie pod pośladki z wnętrzami dłoni skierowanymi do góry. Mięśnie dna miednicy znajdują się między kośćmi, napinają się i kurczą, poruszają się w górę i opadają.
Dno miednicy a zapalenie prostaty
Napięcie zgromadzone w dnie miednicy może być odpowiedzialne za niebakteryjne zapalenie prostaty u mężczyzn, a także za przewlekły ból w okolicy kości ogonowej (coccygodynia). Problemy te lubią nawracać, a pozytywne rezultaty leczenia farmakologicznego są widoczne przez krótki czas. Dlatego warto wybrać regularną praktykę wzmacniającą i rozciągającą lub zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty.
Ćwiczenia dna miednicy i ich znaczenie
Opierają się na masażu, aktywnym treningu, rozciąganiu i innych metodach fizjoterapeutycznych. Wspaniałą formą terapii jest praktyka jogi, uwalniająca napięcie z ciała. Mięśnie wokół miednicy lubią gromadzić nadmiar stresu, obciążeń i napięcia, które łapiemy w ciągu stresującego dnia. Napięcie nagromadzone w kostnych strukturach jest mocno odczuwalne, stąd bierze się przenikliwy ból.
Ratunkiem w przypadku dolegliwości prostaty może być relaksacja i rozciąganie powięzi znajdujących się bezpośrednio w obrębie bólu (możliwe jest podejście bezpośrednie i pośrednie). Aby nabyć świadomość ciała i powstającego w jego obrębie bólu warto skupić się na praktyce relaksacyjnej, która pozwala lokalizować stres zgromadzony w okolicach miednicy. Zwolennicy tej metody podkreślają, że jest ona stosowana od tysięcy lat i ma wysoką skuteczność w praktyce samoleczenia. Receptą jest także masaż gruczołu krokowego.
Hipertonia dna miednicy, czyli jej nadmierne napięcie to typowo męska dolegliwość. Świadoma praca z ciałem pomaga pozbyć się tej dolegliwości.
Bibliografia:
A. Rakowski, Terapia manualna holistyczna, Poznań 2011.
L. Chaitow, R. Jones Lovegrove, Chronic Palvic Pain and Dysfunction. Practical Physical Medicine, Elsevier Churchill Livingstone 2012.