Nieprawidłowe napięcie dna miednicy może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z tą dolegliwością może być związany ból, ucisk oraz w późniejszym wieku – nietrzymanie moczu.

Nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy mogą powodować znaczny dyskomfort. Odpowiednio trenowane i stymulowane dno miednicy pomoże Ci w walce z dolegliwościami takimi jak na przykład ból dolnej części pleców, osłabienie, czy niebakteryjne zapalenie prostaty.

Czym jest dno miednicy?

Obszar ten składa się z mięśni, więzadeł, ścięgien i delikatnych powięzi. W skład elementów kostnych wchodzi spojenie łonowe, kość ogonowa oraz guzy kulszowe. Dno miednicy pełni 3 istotne funkcje w życiu mężczyzny: otwieranie, zamykanie i podpieranie narządów wewnętrznych. Miednica jest złożonym elementem w ciele człowieka. Męskie dno miednicy jest bardziej zwarte i grubsze, niż kobiece.

Usiądź na podłodze, wsuń dłonie pod pośladki z wnętrzami dłoni skierowanymi do góry. Mięśnie dna miednicy znajdują się między kośćmi, napinają się i kurczą, poruszają się w górę i opadają.

Dno miednicy a zapalenie prostaty

Bibliografia:

A. Rakowski,  Terapia manualna holistyczna, Poznań 2011.

L. Chaitow, R. Jones Lovegrove, Chronic Palvic Pain and Dysfunction. Practical Physical Medicine, Elsevier Churchill Livingstone 2012.