Terapia mikrofalowa, czyli tzw. termoterapia prostaty to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w terapii przewlekłego zapalenia prostaty. Procedura jest szybka i bezbolesna, a jej efekty są zaskakująco skuteczne. Wystarczy już jeden zabieg, aby wyeliminować najbardziej uciążliwe objawy zapalenia prostaty.
Terapia mikrofalowa wykorzystuje fale radiowe o odpowiedniej energii. Dzięki temu energia ta powoduje podgrzanie tkanek ciała do temperatury 45 stopni. Wywołany w ten sposób efekt termiczny uaktywnia procesy apoptozy komórek, dzięki czemu przerośnięta tkanka gruczołu krokowego ulega obumarciu. W ten sposób łagodzony jest stan zapalny i eliminowane są objawy wynikające z powiększenia prostaty.
Wskazania do termoterapii mikrofalowej prostaty
Na zabieg termoterapii mikrofalowej może zdecydować się każdy mężczyzna, który poszukuje skutecznej terapii redukującej takie objawy zapalenia prostaty jak:
– utrudnione oddawanie moczu
– potrzeba częstego oddawania moczu
– nawracające infekcje dróg moczowych
– ból lub dyskomfort w okolicy miednicy
– dysfunkcje seksualne
Terapia mikrofalowa prostaty sprawdza się także u tych mężczyzn, u których antybiotykoterapia nie przynosi pożądanych efektów lub istnieją przeciwwskazania do wykonania inwazyjnych procedur leczniczych.
Jak przebiega zabieg terapii mikrofalowej?
Terapia mikrofalowa prostaty przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg polega na wsunięciu cewnika z anteną mikrofalową do cewki moczowej. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut. Po zabiegu może być konieczne czasowe założenia cewnika, co wynika z pozabiegowego obrzęku tkanek. Po kilku – kilkunastu tygodniach okolica zabiegowa w pełni się wygoi i wówczas można w pełni odczuć korzyści wynikające z tej metody leczenia terapii mikrofalowej prostaty.
Rubeinstein J., Transurethal microwave thermotherapy for benign prostatic hyperplasia; Int BraZ J Urol vol. 29, nr 3, 2003