Urolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób męskich narządów rozrodczych, a także utrzymaniu w zdrowym stanie dróg moczowych u mężczyzn i kobiet. Jakie badania wykonuje urolog i jak nim zostać dowiesz się z tego wpisu. Odkryjemy przed tobą tajniki jego zawodu.
Nazwa nauki, jaką jest urologia, wywodzi się z łaciny i nawiązuje do słowa urea, czyli mocznik. Urolog zajmuje się głównie problemami związanymi z układem moczowym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ponadto jest specjalistą od męskiego układu rozrodczego. Specjalista koncentruje się na nerkach, cewce moczowej, pęcherzu moczowym, prostacie, moczowodach.
Urolog – z jakimi problemami się do niego zgłosić?
Urolodzy wykonują badania dróg moczowych i narządów rozrodczych w celu zdiagnozowania infekcji, chorób, nowotworów i innych nieprawidłowości. Wykonują również operacje i zabiegi.
Urolog zajmuje się leczeniem m.in. następujących problemów:
nieprawidłowe funkcjonowanie nerek
problemy z oddawaniem moczu
zmiana barwy moczu
ból i pieczenie podczas oddawania moczu
zapalenie i ból pęcherza
schorzenia jąder, najądrzy, nasieniowodów
zapalenie prostaty
powiększenie prostaty
rak prostaty
ból prącia i inne związane z prąciem
ból jąder
kamica nerkowa
nietrzymanie moczu
stulejka
wnętrostwo
wodniak jądra
ból przy stosunku
problemy z erekcją
Strach przed urologiem
Mężczyźni mają to do siebie, że odczuwają strach przed urologiem. Temat prostaty i ogólnie, że mężczyzna może chorować, jest tematem tabu. Męskie ego nie dopuszcza myśli, że mogą być chorzy. Jednak największym problemem jest przełamanie bardziej wstydu niż strachu przed badaniem per rectum, czyli palcem przez pupę.
Ważne jest jednak aby ten strach i wstyd przełamać. Ta część badania nie trwa dłużej niż pół minuty. Bardzo ważną rolę mogą spełnić tu partnerki panów, tłumacząc, że np. badanie ginekologiczne też jest badaniem nie za przyjemnym, też muszą przełamać wstyd i na pewno trwa to dłużej niż ich pół minuty.
Starach przed wizytą u specjalisty powoduje, że początkowo łagodne niedogodności i schorzenia (np. łagodne zapalenie prostaty), może przejść w poważniejszą chorobę. Wpływa to też niekorzystnie na stan psychiczny i może dojść do wystąpienia stanów depresyjnych i depresji, która jest trudna do wyleczenia. Warto więc przełamać wstyd i udać się na badanie, które może uratować życie.
Ile urologów jest w Polsce?
W Polsce jest obecnie ponad 1300 urologów, a także ponad 300 rezydentów robiących specjalizację.
Urolog, aby postawić prawidłową diagnozę, często konsultuje się z innymi specjalistami – chirurgiem, onkologiem, ginekologiem, pediatrą.