USG jąder to obrazowe badanie diagnostyczne umożliwiające wykrycie nieprawidłowości w obrębie moszny, jąder i najądrzy oraz nasieniowodów. Badanie jąder przy pomocy USG zleca się mężczyźnie z objawami zapalenia prostaty, choć znacznie częściej wykonywane jest USG prostaty transrektalne lub USG prostaty przez powłoki brzuszne.
USG jąder – kiedy wykonać?
USG jąder to badanie wykonywane przede wszystkim w celu zdiagnozowania rozmaitych schorzeń jąder. Wskazaniem do wykonania badania jąder są m. in. urazy jąder, wyczuwalne lub zauważalne gołym okiem guzy jąder, dolegliwości bólowe, problemy z płodnością. USG wykonuje się u tych mężczyzn, u których występują objawy sugerujące zapalenie prostaty. Mowa o takich objawach jak ból krocza, zatrzymanie moczu lub częstomocz, ropna wydzielina z cewki moczowej czy osłabienie i gorączka. W badaniu USG zobrazować można także gruczoł krokowy, co stanowi pierwsze, przesiewowe badanie w kierunku schorzeń prostaty. Jeśli w czasie badania specjalista zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie prostaty, wówczas wskazane są dokładniejsze badania. Wykonać można USG transrektalne prostaty i oznaczenie poziomu PSA we krwi.
Przygotowanie do ultrasonografii jąder
Badanie jąder przy pomocy USG nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, nie ma konieczności wypicia określonej ilości wody w celu wypełnienia pęcherza moczowego. Nie ma potrzeby ogolenia okolic intymnych. Badanie USG jest wykonywane o dowolnej porze dnia i trwa około 30 minut. USG jąder jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wiąże się w wystąpieniem jakichkolwiek efektów ubocznych.
Zapalenie prostaty – USG prostaty czy jąder?
Diagnostyka zapalenia prostaty opiera się na przede wszystkim na wykonaniu transrektalnego USG prostaty. W związku z tym, że prostata leży z przodu odbytnicy, najdokładniejszą ocenę gruczołu krokowego umożliwia USG prostaty wykonywane przez odbyt. Możliwe jest ponadto obrazowanie prostaty drogą tradycyjnego USG przez powłoki brzuszne.
Badania USG prostaty pozwala określić:
– wielkość prostaty
– położenie prostaty
– jednorodność struktury lub pojawienie się zmian w strukturze gruczołu
Z kolei USG prostaty przez powłoki brzuszne pozwala dodatkowo ocenić stan moczowodów, ich drożność, a także pęcherz moczowy. Badanie to dostarcza informacji o stopniu wypełnienia pęcherza moczowego i zwężenia moczowodu przez powiększoną prostatę.