Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum) to zioło z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce i w całej Europie jest rośliną pospolitą. Znanych jest ponad 600 gatunków wierzbownicy, a niektóre z nich mają udowodnione właściwości lecznicze. W Polsce rośnie 14 gatunków wierzbownicy, a połowa z nich wykazuje działanie lecznicze. W leczeniu zapalenia prostaty najlepsze efekty przynosi stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej. Można ją spotkać głównie w okolicach wody (rzek, jezior, stawów), ale także w lasach, łąkach czy przydrożnych rowach. Choć roślina wygląda niepozornie, kryje w sobie moc cennych surowców roślinnych. Należą do nich na przykład:
flawonoidy
kwasy tłuszczowe (m.in. linolenowy, arachidonowy, stearynowy, pamitynowy)
fitosterole
taniny
garbniki
Wierzbownica osiąga wysokość do 60 cm. Kwiaty są drobne w kolorze fioletowym lub purpurowym. Kwitnie od czerwca do września.
Związki zawarte w wierzbownicy drobnokwiatowej mają szerokie spektrum działania i wykazują lecznicze właściwości w wielu schorzeniach. Substancje te działają m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, immunostymulująco, odtruwająco, przeciwandrogennie, a także przeciwnowotworowo. Liczne badania przeprowadzone na całym świecie wykazały zdrowotne działanie wierzbownicy drobnokwiatowej na zapalenie prostaty. Udowodniono, że wyciąg z tego ziela wpływa na zmniejszenie objawów i ma działanie terapeutyczne w łagodnym zapaleniu stercza.
Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie farmakologiczne w zapaleniu prostaty
Liczne badania in vivo wykazały, że wyciągi z wierzbownicy doskonale zmniejszają procesy zapalne, w tym także zapalenie prostaty. Odpowiedzialne za to głównie są fitosterole i flawonoidy, które wykazały nawet 10-krotnie wyższe działanie przeciwzapalne niż substancje syntetyczne. Obniża ilość prostaglandyny, czyli hormonu, który odpowiada za stan zapalny gruczołu krokowego. Związki zawarte w roślinie mają również działanie hamujące rozrost nabłonka w sterczu. Udowodniono również, że wyciągi z tego ziela obniżają aktywność enzymów odpowiedzialnych za problemy z prostatą (zapalenie, przerost czy rak) – aromatazy i 5-α-reduktazy.
Wierzbownica – kiedy ją zbierać, jak suszyć i jak stosować?
Jak już wspominaliśmy, okres kwitnienia tej rośliny przypada na okres od czerwca do września i właśnie wtedy najlepiej ją zebrać. Lecznicze działanie wykazują kwiaty i łodygi. Zbieramy górną część łodygi wraz z kwiatami. Zebrane rośliny możemy związać lub luźno położyć w słonecznym miejscu. Można także roślinę suszyć w cieniu, jednak proces ten trwa dłużej. Dobrze zebrać łodygi z mało rozwiniętymi kwiatami, ponieważ na słońcu kwiaty szybko dojrzewają. Jeśli zbierzemy bardzo dojrzałe już kwiaty, działanie słońca może spowodować szybkie ich przekwitnięcie. Po wyschnięciu możemy roślinę pokruszyć lub pociąć. Przechowywać w słoiku, w ciemnym miejscu
Napar z wierzbownicy
Suszone ziele wsypujemy do garnka emaliowanego. Zalewamy zimną wodą (pół litra wody na łyżkę stołową ziela). Zagotowujemy, aż zacznie wrzeć. Powstały napar zlewamy przez sitko, aby oddzielić suszoną roślinę. Czekamy, aż przestygnie (około 20 minut). Pijemy przez 14 dni, najlepiej dwa razy dziennie.
Możemy też wsypać suszone zioła do szklanki i zalać wrzątkiem (1-2 łyżeczki na szklankę).
Wierzbownica drobnokwiatowa – suplementy diety
Wierzbownicę możemy kupić również w aptece lub sklepie zielarskim. Ma postać herbatek ziołowych w torebkach do zaparzania lub jako suszone ziele do przygotowania naparu. Możemy także kupić tabletki, które zawierają ekstrakt z tej rośliny. Tabletki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za smakiem ziół.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności