wierzbownica na łące

Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum) to zioło z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce i w całej Europie jest rośliną pospolitą. Znanych jest ponad 600 gatunków wierzbownicy, a niektóre z nich mają udowodnione właściwości lecznicze. W Polsce rośnie 14 gatunków wierzbownicy, a połowa z nich wykazuje działanie lecznicze. W leczeniu zapalenia prostaty najlepsze efekty przynosi stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej. Można ją spotkać głównie w okolicach wody (rzek, jezior, stawów), ale także w lasach, łąkach czy przydrożnych rowach. Choć roślina wygląda niepozornie, kryje w sobie moc cennych surowców roślinnych. Należą do nich na przykład: 

  • flawonoidy 
  • kwasy tłuszczowe (m.in. linolenowy, arachidonowy, stearynowy, pamitynowy) 
  • fitosterole
  • taniny
  • garbniki

Wierzbownica osiąga wysokość do 60 cm. Kwiaty są drobne w kolorze fioletowym lub purpurowym. Kwitnie od czerwca do września. 

Związki zawarte w wierzbownicy drobnokwiatowej mają szerokie spektrum działania i wykazują lecznicze właściwości w wielu schorzeniach. Substancje te działają m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, immunostymulująco, odtruwająco, przeciwandrogennie, a także przeciwnowotworowo. Liczne badania przeprowadzone na całym świecie wykazały zdrowotne działanie wierzbownicy drobnokwiatowej na zapalenie prostaty. Udowodniono, że wyciąg z tego ziela wpływa na zmniejszenie objawów i ma działanie terapeutyczne w łagodnym zapaleniu stercza. 

Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie farmakologiczne w zapaleniu prostaty