Leczenie zapalenia prostaty – stymulacja magnetyczna i elektrostymulacja
alexandre-debieve-XjvpKJ8LMbA-unsplash
Magnetoterapia oraz elektrostymulacja to nowoczesne, nieinwazyjne metody terapeutyczne, umożliwiające stymulację tkanek głębokich. Obydwie formy leczenia są bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, więc leczenie zapalenia prostaty tymi metodami budzi coraz większe zainteresowanie.
Leczenie zapalenia prostaty elektrostymulacją i magnetoterapią – na czym polega?
Terapia elektromagnetyczna to terapia polegająca na generowaniu prądu elektrycznego w szybko zmieniającym się polu magnetycznym. Pole elektromagnetyczne jest precyzyjnie przykładane do powierzchni skóry. Dzięki temu możliwe jest penetrowanie impulsów w głąb tkanek i stymulowanie komórek nerwowych oraz mięśniowych. Efektem stosowania magnetoterapii jest dotlenienie i odżywienie komórek ciała, wspomaganie ich regeneracji oraz redukcję bólu.
Elektrostymulacja to metoda sprowadzająca się do emitowania impulsów elektrycznych, wywołujących mimowolne skurcze mięśni dna miednicy. W celu leczenia przewlekłego zapalenia prostaty wykorzystuje się przede wszystkim elektrostymulację sondą doodbytniczą.
Każdy mężczyzna cierpiący na przewlekłe zapalenie prostaty doświadcza dyskomfortu. Wynika on ze współistnienia takich objawów jak dolegliwości bólowe, wzmożone napięcie mięśni miednicy, dysfunkcje seksualne czy częstsze występowanie infekcji dróg moczowych. Za wystąpienie tych dokuczliwych objawów odpowiadać może przewlekłe zapalenie zakończeń włókien nerwowych, co przekłada się na nadmierną aktywność mięśni macicy. Dlatego wykorzystanie terapii elektrostymulacyjnej może przynieść ulgę chorym na zapalenie prostaty. Terapia ta znosi nadmierne napięcie mięśni miednicy i może łagodzić stany zapalne nerwów.
Elektrostymulacja i magnetoterapia w badaniach klinicznych
Ponieważ rośnie zainteresowanie naturalnymi, alternatywnymi terapiami przeciwbólowymi, nie dziwi skierowanie uwagi naukowców na metodę elektrostymulacji oraz magnetoterapią. Czy leczenie zapalenia prostaty tymi metodami ma sens? Na grupie 23 mężczyzn cierpiących na przewlekłe zapalenie prostaty przetestowano efektywność stosowania terapii elektromagnetycznej oraz elektrostymulacji w połączeniu z terapią biofeedback (pisałem o niej w innym wpisie). Terapię elektromagnetyczną zastosowano 3 razy w tygodniu po 30 minut, przez okres trzech tygodni. Z kolei terapię łączoną – elektrostymulację oraz biofeedback zastosowano 2 razy w tygodniu przez dwa tygodnie, a następnie raz w tygodniu przez cztery tygodnie. W obydwu grupach badanych mężczyzn zaobserwowano poprawę – złagodzenie objawów choroby, zredukowanie bólu i poprawę jakości życia. Wydaje się, że elektrostymulacja oraz stymulacja magnetyczna to doskonałe metody fizjoterapii mięśni dna miednicy.
Bibliografia:
Yang M. i in., Comparing electromagnetic stimulation with electrostimulation plus biofeedback in treating male refractory chronic pelvic pain syndrome; Urological Science, vol. 28, issue 3, Sep 2017
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności