Migrena stercza i reumatyzm – co to za schorzenia?
nik-shuliahin-BuNWp1bL0nc-unsplash
Migrena stercza – czy słyszałeś kiedyś takie określenie? Reumatyzm i migrena to pojęcia znane każdemu z nas. Reumatyzm kojarzy się z bolesnością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów, natomiast migrena – z uciążliwym bólem głowy. Okazuje się jednak, że określenia te można zastosować także do prostaty. Czym jest reumatyzm stercza oraz migrena stercza?
Migrena stercza
Jednym z czynników wywołujących ataki migrenowe jest stres, przyczyniający się do nagłego skurczu, a następnie rozszerzenia naczyń krwionośnych mózgu. Skutkuje to wystąpieniem silnego bólu głowy. Migrena stercza, określana także mianem migreny miednicy to schorzenie mające coś wspólnego z tradycyjnie pojmowaną migreną. Mowa o stresie i niezależnej od naszej woli reakcji organizmu na stres. Odruchowe, nieświadome napinanie mięśni dna miednicy może sprzyjać powstaniu dolegliwości bólowych, a także prowadzić do zalegania moczu w drogach moczowych. Na tym podłożu może dojść do zakażenia i rozwoju zapalenia prostaty.
Reumatyzm stercza
Reumatyzm to schorzenie autoimmunologiczne, w przebiegu którego organizm syntetyzuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom. Prowadzi to do uszkodzenia struktur łącznotkankowych oraz dysfunkcji stawów, naczyń krwionośnych czy ścięgien. Być może procesy autoimmunologiczne, przypominające te prowadzące do rozwoju reumatyzmu, leżą także u podłoża zapalenia prostaty. Mowa o przypadkach niebakteryjnego zapalenia prostaty o nieokreślonej przyczynie. U mężczyzn z tą postacią zapalenia prostaty nie jest stwierdzana obecność bakterii, które mogłyby być odpowiedzialne za rozwój zapalenia, wykrywane jest natomiast zwiększenie cytokin – markerów stanu zapalnego. Być może to właśnie proces autoimmunologiczny inicjuje zapalenie tkanki gruczołu krokowego. Wówczas zasadne byłoby określanie takiej niebakteryjnej postaci zapalenia prostaty mianem reumatyzmu prostaty.
Bibliografia:
Grimble A., Auto – immunity to prostate antigen in rheumatic disease; J Clin Pathol 1964, May, 17 (3)
Montari M., Mechanism in prostatitis/ chronic pelvic pain syndrome; J Urol, 2004, Sept, 172 (3)
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności